امروز : دوشنبه, 07 بهمن 1398
پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

طول عمر افراد نسبت به قبل افزایش یافته است و این یعنی آنکه زمینه ی مراقبت‌های بهداشتی در حال توسعه است. دفتر سرشماری آمریکا گزارش می‌دهد که متوسط سن کشور بین سال‌های 2000 تا 2016 تقریبا سه سال افزایش داشته است. در طول همان بازه زمانی تعداد ساکنین 65 ساله و بالاتر، از 35 میلیون نفر به 49.2 میلیون افزایش یافته است.  با پیر شدن نسل انفجار (انفجار جمعیّت پس از جنگ جهانی دوّم، یعنی در حدّ فاصل سال‌های 1946 و1964)، تقاضا برای نوآوری‌های مراقبت‌های بهداشتی همواره افزایش پیدا می‌کند.
مهندسی پزشکی پیشتازمسئولیت پیشرفت‌های فنی در حوزه‌های اعضای مصنوعی، دستگاه‌های جراحی، تشخیص بیماری و عکس برداری است. انتظار می‌رود که در بین سال‌های 2016 تا 2026 نزدیک به 1500 شغل جدید مرتبط با مهندسی پزشکی در آمریکا اضافه شود. در ادامه به پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی می‌پردازیم که در سال 2018 دنبال کنید.

 

1.روبات شناسی
جراحی می‌تواند هم برای بیماران و هم تیم جراحی پراسترس باشد. اشتباه انسانی و خستگی می‌تواند به اشتباهات زیان‌باری منجر شود که خطرات کشنده‌ای به بار آورد. در جراحی دقت، حیاتی است و روبات‌ها می‌توانند کمک کنند. داوینچی که یک سیستم جراحی روباتیک نمونه است، به وسیله‌ی جراح انسان کنترل می‌شود اما برای انجام حرکات دقیق درون بدن از روش روباتیک استفاده می‌کند.

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

روبات‌ها همچنین در توانبخشی و درمان کمک می‌کنند. بیماران مبتلا به اختلال حرکت عضو ناشی از مشکلاتی مانند سکته، آسیب مغزی، گرفتگی بافت چندگانه (ام اس)  میتوانند از سیستم‌های روباتیک آموزش‌های بهبود اعضا دریافت کنند. ربات‌های کمک کننده راه رفتن، می‌توانند تحرک سالخوردگان را بهبود بخشند.از تکامل پوست الکترونیکی که باعث می‌شود ربات‌ها در تماس فیزیکی خود با افراد حساس‌تر باشند نیز برای ساخت اعضای مصنوعی واقعی تر برای انسان‌ها بهره برده شده است.

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

2. پزشکی تکنولوژی-محور و داروهای هوشمند
دارو به تسکین مشکلات پزشکی کمک می‌کند، اما تنها در صورتی که یادتان باشد آن را مصرف کنید. فناوری داروی هوشمند هم‌اکنون برای کمک به دقیقا همین مورد در دسترس است. در سال 2017 قرصی کوچک معرفی شد که به وسیله‌ی یک آی پد به بیماران هشدار می‌دهد که اکنون زمان مصرف دارو است. اگر چسب پچی که بیمار به شکم خود چسبانده، سیگنالی از مصرف شدن قرص دریافت نکند، بیمار اخطار دریافت می‌کند.
قرص هوشمند دیگری هم اکنون در حال تکامل است و چون طی سفرش در سرتاسر بدن قابل ردیابی است، می‌توان از آن برای تشخیص و درمان بیماری استفاده کرد. این ریزدستگاه می‌تواند بر مغز، خون، و فعالیت دستگاه گوارش نظارت و عواملی همچون دما ومیزان pH را اندازه گیری کند و این اطلاعات را به پزشکان بدهد.

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

3. پردازش ابری، داده‌های بزرگ و اینترنت چیز‌ها (آی او تی)
داده‌های گردآوری شده از کانال‌ها، از جمله تصویربرداری، آسیب‌شناسی، ژنومیک و الکتروفیزیولوژی می‌توانند در جهت کسب شناختی عمیق‌تر از بیماری‌ها استفاده شوند. تهیه‌ی داده‌ها به محققان زیست پزشکی این قابلیت را می‌دهد تا گرایشات جدید را بشناسند و تصمیمات بهتری در رابطه با مراقبت‌های پزشکی بگیرند.می‌توان از چندین نرم‌افزار بزرگ مراقبت‌‌های پزشکی در رشته زیست پزشکی مانند Hadoop  و MapReduce  استفاده کرد تا میزان زیادی از اطلاعات را با هم ترکیب و از آن شناختی بر اساس گرایشات که بتوان به آن عمل کرد استخراج نمود.
داده‌های بزرگ را همچنین می‌توان در دستگاه‌ها قابل پوشیدن و محصولات اینترنت چیزها استفاده کرد تا هوشمندانه‌تر برای کاربر کار کنند. چنین پیشرفت در زیست پزشکی خلق راه‌حل‌های آی او تی است که اطلاعات مربوط به جراحی به منظور آموزش و بازخورد را یکی کرده تا تسلط در جراحی را برای جراحان در دوره‌ی دستیاری بهبود بخشد.

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

4.واقعیت مجازی پزشکی
گرچه تصور ما از واقعیت مجازی، نرم‌افرازی است که بیشتر به درد بازی‌های ویدیویی می‌خورد،اکنون در زمینه‌های متنوعی از جمله آموزش مهارت‌های بالینی، توانبخشی فیزیکی وسلامت روان نیز پیاده‌سازی می‌شود. مهندسان پزشکی در حال کار بر روی ساختن محیط‌های واقعیت مجازی شبیه به واقعیت هستند تا به بیماران در بهبود یافتن و رهایی از اختلال استرس پس از سانحه (PTSD) کمک کنند؛ همچنین جراحان را برای جراحی‌های دشوار آماده کرده و قبل از روند‌های پزشکی استرس‌زا، آرامش را در بیماران بالا ببرند.
واقعیت مجازی همچنین در سرعت بخشیدن به روند بهبود بیماری های فیزیکی بیماران کمک می‌کند. برای مثال بیمارانی که سیستم عصبی‌شان آسیب دیده با استفاده از برنامه‌ای به نام MindMotionPro میتوانند حرکت دادن اندام خود را در محیطی مجازی تمرین کنند. بازخورد چند حسی آنی به بیماران این اجازه را می‌دهد که عملکرد خود را کنترل کرده تا برای پیشرفت تلاش کنند.

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

5.تکنولوژی عصبی و ابراز‌های مرتبط با مغز
مغز، پیچیده‌ترین عضو بدن است و عملکرد بدنی را به‌کار می‌اندازد، در نتیجه یکی از موضوعاتی است که قاعدتا در مهندسی پزشکی در مورد آن تحقیقات فراوانی انجام شده است. تکنولوژی عصبی پیامد‌های فراوانی در بهداشت عمومی دارد. دستاورد‌هایی همچون دستگاه‌های قابل پیوند، شناخت بیشتری در مورد عملکرد و بیماری عصبی به ما می‌دهند. تعامل مغز و دستگاه، به طوری که امواج الکتریکی مغز یک دستگاه متصل شده را کنترل می‌کنند، برای تولید " دست مصنوعی" به کار گرفته شده است. دست "LUKE" ساخت شرکت Mobius Bionics چنین دستگاهی است و توانایی گرفتن اجسام را فراهم می‌کند.
دستاورد‌های تکنولوژی عصبی بوسیله‌ی مهندسان پزشکی علاوه بر اینکه نیروی بیشتری به بیماران میدهند، میتوانند از بحران‌های سلامت، قبل از اتفاق افتادن جلوگیری کنند. برای مثال سیستم NeuroPace RNS  یک دستگاه پزشکی است که فعایت مغز را شناسایی کرده تا امواج مغزی را قبل از شروع یک حمله ناگهانی به حالت عادی برگرداند. تحول مهندسی پزشکی هیجان‌انگیز دیگری در تکنولوژی عصبی، عضو مصنوعی ترمیم بینایی است که می‌تواند بینایی را به شخص نابینا بازگرداند.

 

پنج گرایش برتر مهندسی پزشکی در سال 2018

 

میهمان

مطالب خیلی عالی هستن.فقط دو تا سوال داشتم:
آیا این گرایش ها در ایران هم برای تحصیل وجود دارن؟ کدوم دانشگاه؟
و اینکه میتونم مطلبتون رو به اشتراک بذارم؟
ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود