امروز : یکشنبه, 04 آبان 1399
نزدیک به 30 میلیون نوزاد بیمار و نارس هرساله نیاز شدید به درمان دارند.

نزدیک به 30 میلیون نوزاد بیمار و نارس هرساله نیاز شدید به درمان دارند.
ائتلاف جهانی ما را به مراقبت بیشتر و قانون گذاری قوی‌تر برای نجات نوزادان در آستانه‌ی مرگ دعوت می‌کند
طبق گزارش جدید ائتلافی جهانی که یونیسف و سازمان بهداشت جهانی را نیز شامل می‌شود، نزدیک به 30 میلیون نوزاد پیش از موعد و یا بسیار کوچک به دنیا می‌آیند یا هر سال بیمار می‌شوند و برای زنده ماندن نیاز به مراقبت ویژه دارند.

نزدیک به 30 میلیون نوزاد بیمار و نارس هرساله نیاز شدید به درمان دارند.

عمر عبدی معاون مدیر اجرایی یونیسف اظهار داشت : "وقتی بحث کودکان و مادرانشان به میان می‌آید، درمان درست در زمان و مکان درست می‌تواند تاثیر بسیاری داشته باشد. با این حال هر ساله میلیون‌ها زن و نوزاد کوچک و بیمار تنها به دلیل اینکه از مراقبت با کیفیتی که حق آن‌ها و مسئولیت جمعی ماست بهره‌مند نمی‌شوند می‌میرند.
گزارش زنده‌ماندن و رشد کردن: تغییر دادن مراقبت برای همه‌ی نوزادان کوچک و بیمار نشان می‌دهد که میان کودکان تازه متولد شده آن‌هایی که دچار عوارض ناشی از نارس بودن، آسیب مغزی هنگام تولد، عفونت باکتریایی شدید یا زردی و یا مشکلات مادرزادی هستند، بیشتر در معرض مرگ ومعلولیت قرار دارند. علاوه بر این عوارض مالی و روانی آن بر روی خانواده‌هایشان می‌تواند تاثیرات مضری بر روی پیشرفت شناختی، زبانی و احساسی آن‌ها داشته باشد.
دکتر سومیا سوامیناتان، معاون مدیر کل برنامه های سازمان بهداشت جهانی، میگوید:" برای هر مادر و کودک شروع سالم دوران حاملگی تا زایمان و اولین ماه‌های پس از زایمان ضروری است. با پوشش جهانی بهداشت می‌توان مطمئن شد که همه – از جمله نوزادان – به خدمات درمانی مورد نیاز خود بدون مواجه شدن با مشکلات مالی دسترسی دارند. پیشرفت در زمینه‌ی مراقبت‌های بهداشتی نوزادان موقعیتی برد – برد است زیرا هم جان آن‌ها را نجات می‌دهد هم برای تکامل اولیه‌ی کودک حیاتی است، در نتیجه روی خانواده‌ها، جامعه و نسل آینده تاثیر می‌گذارد."
طبق گزارش، بدون درمان تخصصی، بسیاری از نوزادان در معرض خطر بیش از یک ماه زنده نمی‌مانند. در سال 2017 حدود 2.5 میلیون نوزان اکثرا از عواملی که قابل پیشگیری بودند تلف شدند. تقریبا دو سوم کودکانی که مردند نارس به دنیا آمده بودند. حتی اگر این کودکان نجات پیدا کنند، با بیمار‌های مزمن یا تأخیر رشد مواجه می‌شوند. به علاوه تخمین زده شده که حدود یک میلیون نوزاد کوچک و مریض با معلولیت‌های دراز مدت زنده می‌مانند."
با مراقبت پرستاری، این کودکان می‌توانند بدون عوارض پزشکی مهمی زندگی کنند. گزارش نشان می‌دهد که تا سال 2030 در 81 کشور،می‌توان جان 2.9 میلیون زن، کودکان مرده به دنیا آمده و نوزادان را با استراتژی‌های هوشمند تر نجات داد. برای مثال اگر همان گروه مراقبت بهداشتی هم از مادر و هم بچه پیش، در حین و پس از دوران زایمان مراقبت کند، می‌توانند مشکلات را زودتر تشخیص دهند.
به علاوه می‌توان  تا سال 2030، از تقریبا 67 درصد مرگ نوزادان با راه حل‌های ساده‌ای....جلوگیری کرد. این راه‌ها عبارتند از تغذیه انحصاری با شیر مادر، تماس جسمی بین مادر یا پدر و بچه، دارو‌ها و تجهیزات ضروری و دسترسی به مراکز بهداشتی تمیز و مجهز با کارکنان بهداشتی ماهر. اقدامات دیگر مانند احیاء کردن کودکی که می‌تواند به درستی نفس بکشد، تزریق کردن به مادران برای جلوگیری از خونریزی یا به تأخیر انداختن بریدن بند ناف نیز می‌تواند میلیون‌ها نفر را نجات دهد.
طبق گزارش، نمی‌توان در دنیا به هدف جهانی سلامتی برای همه دست یافت مگر آنکه روش مراقبت برای هر نوزاد را تغییر داد. بدون پیشرفت سریع بعضی کشور‌ها حتی تا 11 دهه‌ی دیگر نیز به این دست پیدا نخواهند کرد.  برای نجات نوزادان گزارش پیشنهاد‌های زیر را مطرح می‌کند:
•    فراهم کردن مراقبت 24 ساعته برای نوزادانی که در هفت روز هفته نیاز به بستری شدن دارند
•    تعلیم دادن پرستاران برای فراهم کردن مراقبت‌های عملی در مشارکت با خانواده‌ها
•    استفاده از قدرت والدین و خانواده با تعلیم آن‌ها در تبدیل شدن به مراقبی ماهر و مراقبت از کودکانشان که باعث کاهش اضطراب، کمک به افزایش وزن و رشد درست مغز کودکان می‌شود.
•    فراهم نمودن مراقبت باکیفیت باید بخشی از سیاست کشور و سرمایه گذاری مادام‌العمر برای آن‌هایی که کوچک یا مریض به دنیا می‌آیند باشد.
•    شمردن و پیگیری هر نوزاد کوچک و مریض به مدیران اجازه می‌دهد تا پیشرفت‌ها را دنبال کرده و نتایج را بهبود بخشند..........
•    اختصاص دادن منابع ضروری، به عنوان سرمایه‌گذاری اضافی آمریکا با دریافت 0.02 سنت به ازای هر شخص، می‌توان در کشور‌های درآمد پایین یا متوسط تا سال 2030، دو تا از هر سه  نوزاد را نجات داد.
گزارش حاکی از آن است که در حدود سه دهه‌ی پیش پیمان‌نامه حقوق کودک، حق دسترسی به بالاترین سطح استاندارد مراقبت‌های بهداشتی برای هر نوزاد را تضمین کرد، و اکنون وقت این است که کشور‌های سراسر دنیا از بر سرکار بودن منابع قانون گذاری، پزشکی، انسانی و اقتصادی اطمینان پیدا کنند تا این حقوق را برای همه‌ی کودکان تحقق بخشند.

یادداشتی برای ویراستار
در 13 دسامبر، یافته های کلیدی گزارش در انجمن شرکای مشارکت برای سلامت مادران، نوزادان و کودک  که 130 کشور درباره‌ی سیاست‌های بهتر برای نوزادان تصمیم می گیرند در دهلی نو راه‌اندازی می شوند که دولت هند میزبان آن است.
این گزارش توسط ائتلاف سازمان‌هایی تهیه شده که از کشور‌ها برای اجرای برنامه‌ی عملیاتی برای هر نوزاد حمایت می‌کنند. این سازمان‌ها شامل: سازمان بهداشت جهانی، یونیسف، نمایندگی ایالات متحده آمریکا برای توسعه بین‌المللی، بنیاد بیل و ملیندا گیِتس، صندوق نجات کودکان، مدرسه‌ی بهداشت و طب گرمسیری لندن، اتحادیه بین‌المللی طب اطفال (IPA)، شورای پرستاران نوزاد بین‌المللی (COINN)، کنفدراسیون بین‌المللی ماما‌ها، بنیاد اروپایی مراقبت از نوزادان، طرح زایمان زودرس، مرکز کودکان بیمار برای بهداشت جهانی، هر نوزاد زودرس و اختاپوس کوچک و دیگر سازما‌ن‌ها.

منبع خبر

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود