امروز : یکشنبه, 04 آبان 1399
تعهد جهانی جدید برای مراقبت‌های‌ بهداشتی اولیه برای همه در کنفرانس آستانا

بیانیه‌ی آستانا دوره‌ای برای رسیدن به پوشش جهانی سلامت را ثبت می‌کند، 40 سال پس از اولین بیانیه‌ی مراقبت‌های بهداشتی در آلماآتا

 

امروزه کشور‌های سرتاسر جهان با بیانیه‌ی آستانا موافقت کرده و سوگند خورده‌اند تا به عنوان قدمی ضروری در جهت رسیدن به پوشش جهانی سلامت، سیستم مراقبت‌های بهداشتی اولیه‌ی خود را تقویت کنند. بیانیه‌ی آستانا بیانیه‌ی تاریخی آلماآتا سال 1978 را ، یعنی اولین باری که رهبران جهان مراقبت‌های بهداشتی اولیه را اعمال کردند، مجددا تأیید می‌کند.

تعهد جهانی جدید برای مراقبت‌های‌ بهداشتی اولیه برای همه در کنفرانس آستانا

دکتر تِدروس آدهانوم گبریسوس، مدیر کل سازمان بهداشت جهانی (WHO) گفت:" امروزه به جای سلامتی برای همه، سلامتی برای برخی افراد داریم. این مسئولیت جدی همه‌ی ماست تا مطمئن شویم که بیانیه‌ی مراقبت‌های اولیه‌‌ی امروز امکان استفاده‌ی هر فرد در هر جایی را از حق سلامت خود می‌دهد."

درحالی که بیانیه‌ی سال 1978 آلماآتا پایه‌های مراقبت‌های بهداشتی اولیه را بنا کرد، پیشرفت چهار دهه‌ی گذشته یکنواخت نبوده است. حداقل نیمی از جمعیت جهان به خدمات بهداشتی ضروری دسترسی ندارند-- از جمله مراقبت بیماری‌های غیر مسری و مسری، سلامت مادران و کودکان، سلامت روان و سلامت جنسی و تولید مثل.

هنریتا فور، مدیر اجرایی یونیسف، گفت:" با اینکه امروزه نسبت به هر زمان دیگری دنیا جای سالم‌تری برای کودکان است، هر ساله نزدیک به 6 میلیون کودک پیش از تولد پنج سالگی از عوامل قابل پیشگیری میمیرند و بیش از 150 میلیون رشد ناقص دارند ما به عنوان جامعه‌ی جهانی می‌توانیم با فراهم کردن خدمات بهداشتی با کیفیت برای افرادی که به آن نیاز دارند این را تغییر دهیم. این یعنی مراقبت‌های بهداشتی اولیه."

بیانیه‌ی آستانا با جنبش جهانی رو به رشد در جهت سرمایه‌گذاری بیشتر در مراقبت‌های بهداشتی اولیه برای دستیابی به پوشش جهانی سلامت همراه است. منابع سلامت به جای سیستم‌های قوی و جامع سلامتی، به شدت بر روی مداخلات تک بیماری‌ها متمرکز شده‌اند-- شکافی که در سال‌های اخیر سوانح سلامتی بر روی آن تأکید کرده‌اند.

یلژان بیرتانوف وزیر سلامت جمهوری قزاقستان گفت:" اتخاذ این بیانیه در این کنفرانس جهانی در آستانا مسیر‌های جدیدی برای پیشرفت مراقبت‌های بهداشتی اولیه به عنوان پایه‌ی اساسی سیستم مراقبت‌های بهداشتی قرار می‌دهد. بیانیه‌ی جدید تعهدات کشورها، مردم، انجمن‌ها، سیستم‌‌های مراقبت بهداشتی و شرکا برای رسیدن به زندگی‌های سالم‌تر از طریق مراقبت‌های بهداشتی اولیه‌ی پایدار را نشان می‌دهد."

یونیسف و سازمان بهداشت جهانی به دولت‌ها و جامعه‌ی مدنی کمک می‌کنند تا به بیانیه‌ی آستانا عمل کرده و آن‌ها را برای حمایت از این جنبش تشویق می‌کنند. یونیسف و سازمان بهداشت جهانی همچنین از کشور‌ها برای بازبینی اجرای این بیانیه در همکاری با دیگر شرکا حمایت می‌کنند.

 

 

یادداشت برای ویراستاران:

کنفرانس جهانی مراقبت‌های بهداشتی اولیه در تاریخ 25-26 اکتبر در آستانای قزاقستان با میزبانی مشترک سازمان بهداشت جهانی، یونیسف و دولت قزاقستان برپا می‌شود. شرکت‌کنندگان شامل وزیران سلامت، اقتصاد، آموزش و رفاه اجتماعی؛ کارکنان سلامت و حامی بیماران؛ نمایندگان و فعالان جوانان؛ رهبران نهاد‌های دو جانبه و چند جانبه؛ سازمان‌های حمایت از سلامت جهانی، جامعه‌ی معدنی، محیط دانشگاهی، بشردوستی، رسانه و بخش خصوصی.

بیانیه‌ی آستانا که به اتفاق آراء تمامی اعضا‌ی سازمان بهداشت جهانی تایید شده است، در چهار زمینه‌ی کلیدی متعهد می‌شود: 1) در تمامی بخش‌ها تصمیمات سیاسی قابل توجهی در زمینه‌ی سلامت بگیرند؛ 2) مراقبت‌های بهداشتی اولیه را پایدار سازند؛ 3) به افراد و انجمن‌ها قدرت بخشند؛ و 4) پشتیبانی ذی‌نفعان را با سیاست‌ها، استراتژی‌ها و برنامه‌های ملی هم تراز کنند.

منبع خبر

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود