امروز : دوشنبه, 07 بهمن 1398
صاحب‌الزمانی، رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران: تحریم‌ها باعث شده واردات کیت و تجهیزات آزمایشگاهی به سختی انجام شود

رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، از دستگاه دیپلماسی کشور که نتوانسته راهکارهایی برای جایگزینی واردات تجهیزات آزمایشگاهی در دوران تحریم‌ها داشته باشد، انتقاد کرد.
بمحمد صاحب‌الزمانی گفت: «جامعه آزمایشگاهی کشور از مشکلات زیادی رنج می‌برد که بخشی از آن‌ها مربوط به تحریم‌ها بوده و برخی دیگر ناشی از ناکارآمدی مسئولان مربوطه است.» وی با عنوان این مطلب که تحریم‌های ظالمانه باعث شده واردات کیت و تجهیزات آزمایشگاهی به سختی انجام شود، افزود: «کیت‌های آزمایشگاهی را می‌توان با دلار ۱۴ هزار تومانی در مرز ارومیه تهیه کرد.» صاحب‌الزمانی با اشاره به اینکه کیت‌های قاچاق با اتوبوس از عراق وارد می‌شود، اظهار داشت: «متأسفانه دستگاه دیپلماسی کشور کم‌کاری می‌کند، در‌حالی‌که می‌بایست راه‌های جایگزین برای تأمین نیازهای واردات تجهیزات و ملزومات آزمایشگاهی داشته باشیم».
رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران با انتقاد از بیمه‌ها که پول آزمایشگاه‌ها را با یک سال تأخیر پرداخت می‌کنند، تصریح کرد: «مگر یک سال قبل نرخ ارز به مانند امروز بوده که بتوان با آن‌ها هزینه‌های آزمایشگاه‌ها را جبران کرد.» رئیس کنگره ارتقا کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی همچنین به بی‌کفایتی مسئولان اداره کل تجهیزات پزشکی وزارت بهداشت خرده گرفت و افزود: «متأسفانه برنامه‌ریزی در وزارت بهداشت وجود ندارد، برای همین نتوانسته‌ایم تجهیزات و کیت‌های لازم را برای آزمایشگاه‌ها تأمین کنیم».
وی به نرخ ۴۰ درصدی تورم که در زندگی عادی مردم ملموس است اشاره کرد و گفت: «این تورم، به هزینه‌های حوزه سلامت تحمیل می‌شود. در‌حالی‌که ما نمی‌توانیم تعرفه‌ها را که برای یک سال اعلام می‌شود، تغییر بدهیم و می‌بایست با همه مشکلات، خدمات باکیفیت به مردم ارائه داد».
صاحب‌الزمانی ادامه داد: «مدعی هستم کیفیت خدمات آزمایشگاهی در کشور مطلوب است، وقتی اعتراض می‌کنیم که با این تعرفه‌ها نمی‌توان خدمات ارائه داد، به ما می‌گویند آزمایشگاه را تعطیل کنید. اگر ما آزمایشگاه‌ها را تعطیل کنیم، چه کسی می‌خواهد به مردم و بیماران خدمات ارائه بدهد».
رئیس انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران در پایان اضافه کرد: «۶ سال است قیمت تمام‌شده خدمات آزمایشگاهی را اعلام می‌کنیم و همه قبول دارند، اما باز هم تعرفه‌ها را غیرواقعی تعیین می‌کنند.»

ارسال نظر
عکس خوانده نمی شود